Aktivnosti na šoli
- Sodelovanje z okoljem
- BODI SPREMEMBA, KI JO ŽELIŠ VIDETI V SVETU
BODI SPREMEMBA, KI JO ŽELIŠ VIDETI V SVETU
Dijaki Fazli Gashi, 3. b, Nika Turnšek in Laura Škarlin, 3. e ter Tjaša in Anja Rožič, 2. b, smo se 8. 5. 2018, pod mentorstvom g. prof. Čepina Tovornika udeležili uvodnega srečanja projekta “Bodi sprememba, ki jo želiš videti v svetu”. Projekt je organizirala Teozofska knjižnica in bralnica Alme M. Karlin v okviru projekta Dajte nam mir. Najprej smo imeli predavanje ge. Nine Meyerhof, mirovne aktivistke in predsednice organizacije Children of the Earth, nato pa so nam bili razloženi cilji in namen projekta. Šlo se je za projekt, kjer poskušamo mladi narediti nekaj konkretnega, kar bo prispevalo k boljšemu trajnostnemu naravnanemu napredku, tako na lokalni kot svetovni ravni.
Projekt se je začel izvajati letos septembra, ko smo dijaki različnih srednjih šol v Celju imeli srečanje v Celjskem Mladinskem centru, kjer smo si izbrali projekte, katerih smo se v mesecu oktobru in novembru tudi lotili. Ob pomoči mentorjev smo naredili načrt dela. Skupina naše šole se je odločila, da bomo zbirali igrače za otroke, ki bi teh igrač bili veseli. Dijaki 2. b, 3. b in 3. e so se na akcijo zbiranja igrač odzvali empatično ter prinesli mnogo igrač, katere smo kasneje okrasili z lepimi misli in jih 6. 12. 2018 odnesli v Materinski dom Celje. Dom smo si tudi ogledali in slišali različne zgodbe mater, ki so se znašle v različnih stanovanjskih ali socialnih krizah. Obiska in igrač so bile zelo vesele, mi pa smo spoznali, da če nekomu polepšaš dan ni potrebno veliko, včasih to pomeni le prijazen nasmeh, dotik roke ali lepa beseda.
Svoj projekt z naslovom Medeki, pa smo predstavili občinstvu na zaključnem srečanju projekta v ponedeljek, 10. 12. 2018, na lokaciji 2030 (bivša Zlatarna Celje), ki je potekal v času med 10. in 12.10 uro. Dijaki smo tudi pripravili plakat o našem delu, ki bo razstavljen v prostorih Osrednje knjižnice Celje in kratek video posnetek našega dela ob pomoči g. prof. Danijela Berdena.
Del zaključnega srečanja je bila tudi okroglamiza, ki je bila organizirana z namenom spodbujanja dialoga med mladimi in udeleženci okrogle mize, glede na teme naših projektov (enakopravnost spolov, revščina, sožitje različnih kultur in šolski sistem) in problematiko, s katero se srečujemo v vsakdanjem življenju iz našega vidika. Predvsem pa so s tem želeli spodbuditi kreativnost in inovativnost mladih v svetu, zato so udeleženci okrogle mize bili kreativni podjetniki, aktivni ustvarjalci lepšega sveta z bogatimi izkušnjami, ki živijo svoje poslanstvo. Med drugimi so imele tudi zelo zanimive delavnice. Gostje so bile: ga. Tadeja Bučar (vodja projekta Mestni inkubator, kreativna vodja Punkt-a, Laboratorij kreativnih industrij), ga. Ina Kukovič Borovnik (ustanoviteljica unikatne voditeljske akademije pod vulkanom Bela voda) in ga. Tina Gracer (podjetnica, motivatorka, pravnica in lastnica blagovne znamke ekološkega perila Lanabe).
Fazli Gashi, 3. b