Aktivnosti na šoli

 

Noč/dan raziskovalcev je dogodek, ki se odvija na pobudo Evropske komisije vsak zadnji petek v mesecu septembru v številnih evropskih državah od leta 2005 dalje. Dan raziskovalcev ponuja možnost vpogleda v raziskovalni del delovanja višješolskih in visokošolskih zavodov, v lokalne raziskovalne inštitute, sodelovanje v eksperimentih ter možnost uporabe najnovejših tehnologij in instrumentov pod vodstvom raziskovalcev. Tudi naša šola je ta dan sodelovala s svojo stojnico, kjer smo opravljali meritve krvnega tlaka in krvnega sladkorja, ter osveščali ljudi o raku na dojki in modih. Na otvoritvi dneva pa smo se predstavili tudi z dvema glasbenima točkama, in sicer Ema Marija Marković s skladbo Kdo še verjame in Lara Kranjc Škruba s skladbo Žive sanje ob instrumentalni spremljavi mentorja Danijela Berdena na klavirju, Dina Ibriča in Tima Milčevskega na kitari ter Gašperja Zupanca in Tilna Gradiča na kahonu. Pri obema glasbenima točkama je sodeloval šolski zbor – GLOG.

Letos mineva 40 let, odkar smo na Srednji zdravstveni šoli Celje pričeli z raziskovalnim delom, ki je vsa ta leta nedvomno bogatilo šolskega duha. V tem času je na naši šoli nastalo kar 176 raziskovalnih nalog. Pri njihovi izdelavi je sodelovalo 316 dijakov, 117 mentorjev in 6 koordinatorjev. Prva raziskovalna naloga davnega leta 1979 je imela naslov Raziskave arterialnega  krvnega pritiska pri delavcih v delovni organizaciji AERO – TOZD Grafika. Sicer pa so raziskovalci svojo raziskovalno vnemo tešili na zelo različnih področjih: zdravstvena nega, medicina, biologija, ekologija, prehrana, sociologija, psihologija, pa tudi slovenščina, tuji jeziki, fizika, matematika, računalništvo, arhitektura, promet, pedagogika, etnologija in šport.

Od leta 1979 do 1993 je 6 raziskovalnih nalog prejelo 1. nagrado na republiškem oz. državnem nivoju. Od leta 1994 so naloge ocenjene najprej na občinskem nivoju Mladi za Celje, tiste z najvišjimi točkami pa se predstavijo na državnem nivoju. V tem obdobju je bilo 45 nalog  uvrščenih na državni nivo in osvojenih 10 zlatih, 18 srebrnih in  17 bronastih priznanj.

Naša šola je v ta namen v petek, 27. 9. 2019, v sklopu Dneva raziskovalcev, ki ga je organiziralo Regijsko študijsko središče v sodelovanju s Komisijo Mladi za Celje pri Mestni občini Celje, pripravilo okroglo mizo na temo »40 let mladinskega raziskovalnega dela na Srednji zdravstveni šoli Celje« v prostorih Osrednje knjižnice Celje.

Gostje okrogle mizo so bili izr. prof. dr. Miroslav Petrovec, prodekan za strokovno zdravstveno področje Medicinske fakultete UL, Milan Ninić, dipl. inž. rad. tehnol., predsednik Humanitarnega društva Enostavno pomagam, Marija Salobir, prof. biol. in kem., dolgoletna mentorica mladinskega raziskovalnega dela na SZŠ Celje, Tatjana Mozetič, prof. biol.,mentorica mladinskega raziskovalnega dela na SZŠ Celje in SZŠ Ljubljana. Ob tej priložnosti smo se za dolgoletno koordinatorstvo in mentorstvo raziskovalne dejavnosti na naši šoli zahvalili g. Smilji Pevec, ki to delo opravlja že od leta 1996, in g. Petru Čepinu Tovorniku, ki je leta 2018 prejel tudi županovo priznanje kot mentor z največ zlatimi priznanji na državnem nivoju v zadnjih desetih letih.

Okroglo mizo in celoten program je povezovala Sergeja Javornik. Program pa so z glasbenimi točkami popestrili tudi glasbeniki naše šole, in sicer Denis Trap s skladbo Zalina pesem in Vanesa Ramšak, Anja Vodišek in Lara Kušar s skladbo Dekle iz zlate ladjice. Na klavirju jih je spremljal njihov mentor Danijel Berden, na kitari Dino Ibrić in na kahonu Gašper Zupanc ter Tilen Gradič. Kot raziskovalec pa sem občinstvu predstavil svojo raziskovalno pot.

Fazli Gashi, 4. b
Foto: Ana

Priporoči prijatelju: 
 
 

Srednja zdravstvena in kozmetična šola Celje, Ipavčeva 10, 3000 Celje, Slovenija | Telefon: 03/ 428 69 00 | Fax: 03/ 428 69 01 | E-pošta: info(a)szsce.si 
Izobraževanje odraslih: 03/ 428 69 10 | Tečaji: 03/ 428 69 26 | 

Pogoji uporabe. Pravice pridržane, © 4S, svetovanje in razvoj, d.o.o.